آشنایی با روش کاشت گردو و پرورش آن


درخت گردو قامت بسیار  بلندی دارد که امروزه با تغیر رویه روند رشد این درخت توانسته‌اند با قامت های کوتاه تری به پرورش آن بپردازند که این کار برای کسانی که قصد دارند آن را در منزل پرورش دهند را راحت کرده. گونه‌های جدید گردو بعد از گذشت دو سال به بار می‌نشیند و پس از پنج سال می‌توان از آن‌ها برداشت کرد. به علت داشتن قد کوتاه میوه آن به راحتی چیده می‌شود و تا ۶ سال می‌توان در گلدان از آنها نگهداری کرد به همین علت افراد زیادی به کاشت گردو روی آورده اند.

 

گیاه شناسی درخت گردو

درخت گردو یک درخت چندین ساله است که یک درخت گردو بالغ  ارتفاعی حدود ۲۵ تا ۳۵ متر دارد و قطر تنه آن به ۲متر هم می رسد، تنه این درخت صاف بوده و رنگ تنه آن در جوانی قهوه ای است اما در زمان بلوغ رنگ این درخت نقره ای و خاکستری می شود که دارای یک بافت خشن و شکاف های فراوانی بر روی تنه درخت وجود دارد، برگ های درخت گردو به صورت بیضی شکل  و متناوب می باشد.میوه ها یش در پاییز می رسند. میوه ها پوست نسبتا گوشتی دارند  که در ابتدا سبز هستند و در هنگام رسیدن به رنگ قهوه ای می شوند . گرده افشانی درخت گردو هم به وسیله باد انجام شده و حشرات در آن نقشی ندارند. گل دهی درخت گردو  در اوایل بهار قبل از ظهور برگ ها اتفاق می افتد.

پرورش و کاشت گردو

نحوه کاشت گردو

۱ – قبل از کاشت بذرهای گردو را به مدت یک شب در یک سطل آب قرار دهید. سپس یک کیسه پلاستیکی را با پرلیت مرطوب پر کنید و بذرها در پرلیت قرار دهید به گونه‌ای که با پرلیت پوشانده شوند. کیسه پلاستیکی را به مدت ۳ تا ۴ ماه در یخچال قرار دهید و هر زمان که پرلیت در حال خشک شدن بود آن را مرطوب کنید.

خیساندن بذر گردو برای پرورش و کاشت گردو
۲ – بعد از گذشت ۳ الی ۴ ماه، یک گلدان ۵ لیتری برای کاشت گردو فراهم کنید. گلدان را با قسمت‌های مساوی کمپوست + خاک گلدان + شن و ماسه درشت پر کنید و آن‌ها را با هم مخلوط کنید و سپس آبیاری کنید تا حدی که به اندازه ۱۰  سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب شود.
چگونگی پرورش و کاشت گردو به سادگی
۳ – بذر گردو را در عمق ۲.۵ تا ۵ سانتی متری بکارید. گلدان را در یک مکان با سایه کم قرار دهید. خاک را مرطوب نگه دارید به گونه‌ای که همیشه ۸ سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب باشد. هرگز اجازه ندهید خاک به طور کامل خشک شود. همچنین از خیس کردن خاک پرهیز کنید.
۴ – دمای مناسب برای جوانه زنی بذر گردو ۲۴ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد است. گلدان را در مکانی که دما کمتر از ۱۸ درجه سانتی گراد است قرار ندهید. اگر دما کمتر از حد مورد نظر بود می توانید با کمک یک سیستم حرارتی دما را بالا ببرید.
۵ – جوانه زنی معمولا تا دو ماه طول می‎کشد. زمانی که بذر ها جوانه زدند سیستم حرارتی را خاموش کنید.
۶ – بعد از اینکه فصل سرما تمام شد گلدان ها را به خارج از خانه انتقال دهید. برای اینکه نهال‌ها به هوای جدید عادت کنند آن ها را به مدت یک هفته روزی چند ساعت در خارج از خانه قرار دهید و هر روز این ساعات را بیشتر کنید تا نهال به هوای جدید عادت کنند. بعد از یک هفته، نهال‌ها را در یک مکان با آفتاب کامل خارج از خانه قرار دهید.
روند رشد درخت گردو

۷ – در پاییز، برای کاشت گردو نهال را در یک بستر دائمی  مانند باغ یا باغچه تان بکارید. یک مکان با آفتاب کامل یا سایه جزیی با خاک اسیدی و مرطوب با زهکشی خوب برای کاشت گردو انتخاب کنید.

مراقبت از درخت گردو

آبیاری

درخت گردوی جوان به هفته ای یک بار آبیاری نیاز دارد. در سال اول برای هربار آبیاری به اندازه ۱۲ تا ۲۰ لیتر آب به گیاه بدهید. بعد از اینکه درخت به خوبی در خاک تثبیت شد، هر دو یا سه هفته یک بار به گیاه آب دهید. در هر بار آبیاری مطمئن شوید یک تا دو متر از قسمت بالایی خاک مرطوب می‌شود.نهال گردو به هفته ای ۲.۵ لیتر آبیاری عمیق  نیاز دارد.

نور

گردو درخت بسیار بزرگ و گسترده است که بیشتر از هر درخت دیگری به نور نیازمند است به این صورت که هر قسمت از درخت که نور بیشتری را دریافت کند بازدهی بهتری دارد ، به علت بزرگ بودن و وسعت زیاد شاخ و برگ های این درخت قسمت های داخلی درخت نور کافی را دریافت نمی کنند به همین دلیل گردو های ریز تری را تولید می کنند. به همین علت نور عملکرد مهمی در رشد و کاشت گردو دارد.

خاک

برای کاشت گردو به خاکی حاصلخیز و سبک با زهکش کافی نیاز داریم . بهترین خاک برای کاشت گردو خاک ماسه ای – لومی و کمی اسیدی است.

کود دهی

به درختان گردو که در خاک ثابت شده اند در اوایل بهار کود بدهید. درخت گردو به نیتروژن زیادی نیاز دارد. به میزان ۳ تا ۴ کیلو کود دارای آمونیوم سولفات برای درخت گردو استفاده کنید. کود را با فاصله ۴۵ سانتی متری از تنه درخت روی خاک اضافه نمایی و بعد از کود دهی، آبیاری عمیق انجام دهید.

 آشنایی با روش کاشت گردو و پرورش آن

نکته:

  • مواظب علف های هرز باشید و مانع رشد علف‌های هرز و چمن‌ها در اطراف درخت باشید. زیرا این گیاهان در جذب مواد مغذی با درخت گردو به رقابت می‌پردازند و همچنین باعث جذب حشرات و آفات می‌شوند.
  • هر سال زمستان قبل از افتادن برگ‌ها، زمانی که درخت در خواب است آن را هرس کنید.

امیدواریم این مقاله شما  رادر کاشت و پرورش درخت گردو یاری نماید. همچنین می توانید برای مشاهده نحوه پیوند درخت گردو کلیک نمایید.

منبع : آرگا

Write a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code