استارت آپ چیست؟ به چه پروژه هایی استارت آپ می گویند؟

استارت آپ یا استارتاپ واژه ای انگلیسی است که به معنای شرکت نوپا می باشد. این واژه در سالهای اخیر بسیار مورد استفاده دنیای فناوری بوده است و از آن برای توصیف شرکتهای نوپایی بهره گرفته می شود که راه حل جدیدی را برای مشکلات موجود در جهان فناوری ارائه می کند. برای استارت آپ مفاهیم مختلفی ارائه شده است. به طور مثال استیو بلنک آن را سازمانی می داند که به دنبال یک مدل کسب و کار  مقیاس پذیر و قابل تکرار  ایجاد شده است. در ادامه این مقاله بیشتر با مفهوم استارت آپ آشنا خواهید شد.

استارت آپ چیست و چه مفهومی دارد؟

قبل از پرداختن به این که استارت آپ چیست باید گفت گسترش واژه استارت آپ به انگلیسی (Start up ، startup) به کمتر از دو دهه قبل باز می گردد و مفهوم آن خیلی قدیمی نمی باشد. ولی به خاطر جذابیت یا رقابتهای نادرست، از این عنوان در مشاغل مختلف استفاده می شود. البته باید دانست بکار بردن این عنوان اعتباری به کسب و کارها نخواهد داد بلکه تلاش یک تیم است که موجب موفقیت یک کسب و کار می گردد. اما استارت آپ چیست ؟ استارت آپ یک شرکت تازه تاسیس است که راه حل های نوینی را برای یک مسئله عرضه می دارد و به نوعی ضامن موفقیت توسط این راه حل می باشد.

البته معانی مختلفی برای استارت آپ بیان شده است به طور مثال در ویکی پدیا به معنی شرکت نوپا و تازه تاسیس می باشد و استیو بلنک، که پروفسور دانشگاه استنفورد می باشد آن را یک سازمان می داند که با هدف پیدا کردن یک مدل کسب و کار مقیاس پذیر و بعلاوه تکرار پذیر راه اندازی می گردد. USSBA استارت آپ را کسب و کارهایی می داند که پیرامون محور فناوری و تکنولوژی تشکیل می شود و پتانسیل زیادی برای رشد در آینده دارد. مرین وبستر استارت، استارت آپ را اینگونه توصیف می کند: عمل یا مجموعه کارهایی جهت یک حرکت جدید، یک شرکت یا کسب و کار نو.

استارت آپ چه چیزی است

به طور کلی استارت آپ به کسب و کارهایی گفته می شود که نمونه مشابهی از آن در کشور یا حتی دنیا وجود ندارد. یعنی نخستین بار است که توسط افراد یا شرکتها تاسیس می شود. قابل ذکر است که این شرکت یا کسب و کارهای تازه تاسیس که در نتیجه کارآفرینی ایجاد می شوند رشد صعودی داشته و با ایجاد راه حلهای نوین، خلاقانه و همچنین بادوام به رفع یک نیاز می پردازند. با توجه به اینکه بسیاری از استارت آپ ها در سالهای اخیر، حول فن آوری اطلاعات یا تکنولوژی شکل گرفته‌اند، گاهی در تعریف استارت آپ به این نکته نیز اشاره می‌شود که استارتاپ باید در حوزه تکنولوژی های جدید فعال باشد. با توجه به مفاهیمی که از استارت آپ ذکر شد واضح است که قوانین خاصی برای تاسیس آن وجود ندارد در صورتی که میزان درآمد ، سود و کارکنان، پیوسته در شرکتهای بزرگ در حال تغییر است و استارت آپ جدا از مسائلی که شرکت های بزرگ با آن مواجه هستند تنها بر روی زمینه کاری خود متمرکز است.

استارت آپ چیست؟

استارت آپ چیست : شروع اولین استارت آپ

شروع اولین استفاده از مفهوم استارت آپ مربوط به سال ۱۹۱۱ میلادی  و آغاز کار شرکت‌ Silicon Valley می باشد. یکی از مهمترین تولیدات این شرکت، استارتاپ IBM ( International Business Machines ) بود. این استارت آپ بعدها به یکی از غول‌های تولید کننده نرم افزار در دنیا تبدیل شد. یکی دیگر از  استارت آپ های قدیمی‌ و موفق‌جهان ، کمپانی اپل می باشد که توسط استیو جابز تاسیس شد. از استارت آپ های معروف  دیگر دنیا استارت آپ گوگل است که همه ما با آن آشنایی داریم.  ایده این استارت اپ در سال ۱۹۹۷ مطرح شد و در سال ۱۹۹۸ شروع به کار و تولید محصول نمود. امروزه موتور جستجوگر گوگل پیچیده ترین و قوی ترین موتور جستجو در دنیا است.

استارت آپ چیست و چه هدفی دارد

به چه پروژه هایی استارت آپ گفته می شود؟

به پروژه هایی که در آن، یک طرح خام توسط تلاش یک تیم یا گروه به تولید محصول می رسد و زمینه فروش آن نیز فراهم می گردد. استارت آپ کل مسیر از ابتدا تا نتیجه نهایی را طی می کند و همه مراحل را به صورت آزمون و خطا انجام می دهد. ممکن است شروع مفهوم استارتاپ نوعی کار علمی سخت و پیچیده باشد مانند اختراع در زمینه نرم افزار یا یک کار بازاری باشد به طور مثال با تلاش گروه استارتاپ یک محصول ساده با تغییرات جدیدتری به بازار ارائه شود. بنابراین می توان گفت استارتاپ های موفق لزوما بر روی یک کار علمی پیچیده تمرکز نمی کنند بلکه در زمینه تولید محصول و فروش آن نسبت به سایرین موفق تر هستند.

استارت آپ و هدف از ایجاد آن

استارت آپ چیست : طبقه بندی استارت آپ ها

۱. استارت آپ بر پایه تکنولوژی های نوین

۲. استارت آپ بر پایه فن آوری اطلاعات

۳. استارت آپ های مبتنی بر مشاغل خانگی

۴. استارت آپ های مبتنی بر آینده نگری

۵. استارت آپ های متحول کننده بازار یا Disruptive

البته استیو بلنک استارت آپ های موفق را به استارت آپ سبک زندگی، استارت آپ کوچک، استارت آپ های توسعه پذیر، استارتاپ‌ هایی که بعد از طراحی سریع به فروش روند و  استارت آپ های اجتماعی طبقه بندی می کند.

آشنایی با استارت آپ های کشور

استارت آپ سبک زندگی حوزه زندگی روزمره را در بر می گیرد. به طور مثال شخصی یک ماشین بلا استفاده خود را کرایه می دهد. و استارت آپ کوچک به طور معمول توسط یک خانواده جهت تامین مخارج اداره می‌شود.

در استارت آپ توسعه پذیر سود و بازدهی زیادی نسبت به دیگر استارتاپ ها وجود دارد، که به صورت  گروهی ایجاد می شود  در این گروه‌ ها چندین ایده خوب می تواند یک ایده ناب را ایجاد کند. مانند استارت آپ های حوزه مسکن . و در نهایت استارت آپ های اجتماعی هدفش تنها حوزه کسب و کار نیست و بیشتر در پی تبدیل جهان به مکانی ایده آل برای انسان‌ است.

عمر متوسط استارت آپ چند سال است؟

در بررسیهای صورت گرفته بر روی فعالیت استارتاپ ها عمر متوسط آنها را سه سال بیان کرده اند و این شرکتهای تازه تاسیس بعد از سه سال دیگر استارت آپ محسوب نمی شود. از جمله دلیل این امر می توان به افزایش دفاتر به بیش از یک مرکز، افزایش درآمد بالای ۲۰ میلیون دلار، افزایش کارکنان شرک به بالای ۸۰ نفر، مورد تملیک شرکهای بزرگ دیگر قرار گرفتن و افزایش نفرات اصلی شرکت به بیش از ۵ نفر اشاره نمود.

استارت آپ و مفاهیم مختلف آن

به طور کلی هنگامی که استارتاپ به سود آوری می رسد نقطه پایان یک استارتاپ موفق است. پول گراهام ، مدیرعامل شرکت Y Combinator که در زمینه شتاب بخشیدن به رشد استارت آپ‌ ها سرمایه گذاری می کند بیان می کند که  یک شرکت با قدمت ۵ ساله را می‌توان یک استارت آپ دانست ولی یک کمپانی ده ساله تقریبا در حال دگرگونی و توسعه است. فاکتور اصلی برای یک استارت آپ میزان توانایی آن در جهت رشد می باشد. گراهام استارت آپ را کمپانی می داند که ساختارش برای رشد زود هنگام طراحی شده باشد. به این نحو که تمرکز جهت رشد جدا از فاکتورهایی مانند جغرافیایی باشد که تیم استارتاپ آن را بنیاد نهاده اند. از این نظر استارتاپ ها را باید از کسب و کارهای کوچک متمایز نمود.

منبع : آرگا

برچسب :

Write a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code