بررسی چانگان ایدو خودرو چینی با پاک ترین پیشرانه تولیدی

موتور BLUE CORE به کار رفته در سدان خانوادگی چانگان ایدو توسط شرکت چانگان توسعه یافته و از شاخص زیست محیطی مطلوبی بهره می برد. این موتور یکی از پاکترین پیشرانه های تولیدی در کشور چین است. اما اقبال با چانگان ایدو یار نشد و این خودرو به دلیل قطعات کم یاب و کیفیت پایین از عرصه رقابت دور ماند. با بررسی چانگان ایدو می توانید با مشخصات و قابلیت های این خودرو بیشتر آشنا شوید.

بررسی سدان خانوادگی چانگان ایدو دوستدار محیط زیست

کمپانی چینی چانگان برخلاف خیلی از برندهای دیگر این کشور سابقه ای طولانی داشته و بیش از ۱۵۰ سال پیش کار خود را با تولید اسلحه شروع نمود و البته ورود به عرصه خودروسازی را از دهه ۵۰ میلادی با مونتاژ جیپ آغاز نمود. در سال ۲۰۰۹ چانگان جدید با اتحاد هافی و چانگی روی کار آمد و در سال ۲۰۱۰ با تولیدی بالغ بر ۲.۳ میلیون خودرو در رتبه چهارم بزرگترین خودروسازی چین قرار گرفت. در حال حاضر نیز این شرکت یکی از ۴ شرکت بزرگ و پرفروش چین محسوب می شود که از سویی زیر مجموعه فورد امریکا هم به حساب می آید. به این خاطر محصولاتش در بازار امریکا نیز تحت فروش بوده و دفتر مرکزی آن در ایالت میشیگان قرار دارد.

محصولات فورد و مزدا قسمت عمده ای از خودروهای چانگان را تشکیل داده و در سال ۲۰۱۲ شرکت چانگان به دو بخش چانگان فورد و چانگان مزدا تقسیم گشت. دفتر مرکزی چانگان در شهر چونگ کینگ قرار دارد و این شرکت تحت مالکیت دولت چین است و عمده تولیدات آن شامل خودروهای سواری، ون، میکرون و خودروهای تجاری می باشد. یکی از سدان های خانوادگی شرکت چانگان که به بازار کشور ما نیز وارد شد ایدو نام دارد. این مدل اولین بار در مارس ۲۰۱۲ به بازار چین ارائه شد. طراحی بدنه آن را مرکز طراحی چانگان در تورین ایتالیا صورت گرفت و به المان های خاص اروپایی مجهز شد. اکثر منابع خودرویی هم، خطوط به کار رفته در بدنه ایدو را زیبا و مناسب ارزیابی کردند.

چانگان مدعی است سه سال زمان صرف توسعه خودرو نموده و آن را در نمایشگاه خودرو فرانکفورت آلمان نیز در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داد. چانگان ایدو در سال ۱۳۹۴ توسط شرکت سایپا وارد بازار کشورمان شد اما به خاطر خدمات پس از فروش ضعیف و … نتوانست فروش خوبی را تجربه کند. در ادامه سدان خانوادگی چانگان ایدو را که به یکی از پاکترین پیشرانه تولیدی چین تجهیز شده است، مورد بررسی قرار می دهیم.

طراحی بیرونی زیبا و بسیار پخته

همانطور که پیشتر اشاره شد طراحی چانگان ایدو در مرکز طراحی چانگان در تورین ایتالیت صورت گرفته و به المان های اروپایی مجهز شده است. از این رو با توجه به بررسیها می توان ظاهر چانگان ایدو را زیبا و بسیار پخته توصیف کرد. با این وجود در آن انبوهی از شباهت ها به دیگر خودروهای مطرح نیز مشاهده می شود. طراحی نمای جلو به وضوح مشابه هوندا آکورد بوده البته با چاشنی بعضی از محصولات هیوندای مانند جنسیس سدان همراه شده و در نمای عقب طراحی پخته و بدون نقصی شبیه به محصولات لکسوس و بی ام و صورت گرفته که هر بیننده ای را مجذوب خود می سازد.

حد وسط این دو بخش نمای جانبی بوده که ساده و تمیز طراحی شده و البته خط شانه ای خودرو که راهنمای موجود روی گلگیر جلو را به چراغ عقب متصل می کند نمای چندان جالبی روی گلگیر متورم جلو نداشته و از جلو به عقب برنده تر گشته است. دیگر اجزای بدنه تناسب خوب و طراحی چشم نوازی دارند و احتمالا سایز تقریبا کوچک چرخ ها و کمان گلگیرها با انتقاد مواجه شود و بیننده را به یاد سدان های اقتصادی و ارزان قیمت بیندازد. و این موضوع حس اسپرت و مدرن بودن چانگان ایدو را به سبک خودروهای غربی از آن دور می کند.

در ادامه بررسی نمای جلویی چانگان ایدو قابل ذکر است جلو پنجره ای ذوزنقه ای شکل آن با خطوط منحنی و قاب کرومی همراه شده و نشان چانگان هم در مرکز منحنی به خودنمایی می پردازد. سپر مشکی هم با خطوطی به کناره های خودرو متمایل گشته که اندکی اسپرت به نظر می رسد و چراغ های مه شکن از دو طرف سپر را همراهی می کنند.

دو خط از کناره های کاپوت به کناره های جلو پنجره ای امتداد دارند که اندکی حجم دهی ایجاد کرده اند. به طور کلی خطوط و زوایای استفاده شده روی چانگان ایدو ظاهر این سدان خانوادگی را زیبا ساخته اند. ضمنا در نمای عقب چراغ ها دو قسمتی بوده که تکه بزرگتر روی بدنه و تکه کوچکتر روی درب صندوق عقب تعبیه شده که به چراغ های جلو بسیار شبیه است. از دیگر قسمت های این نما سپر حجیم و دو چراغ خطی مه شکن هستند.

در مجموع ویژگی های ظاهری خودرو چانگان ایدو چراغ های تیز و اسپرت، برجستگی های کاپوت و صندوق عقب تقریبا کوتاه آن می باشد که ترکیبی پویا و جذاب ایجاد کرده اند. قبلا اشاره شد که طراحی این مدل به سال ۲۰۱۲ مربوط است و اخیرا نسخه های هاچ بک و هیبریدی چانگان ایدو با فیس لیفت در معرض نمایش قرار گرفته اند. در پایان بررسی این بخش، قابل ذکر است خودرو چانگان ایدو با ابعاد ۴۶۲۰ میلیمتر طول، ۱۸۲۰ میلیمتر عرض، ۱۴۹۰ میلیمتر ارتفاع و فاصله بین محوری ۲۶۶۰ میلیمتر سدان متوسط و جمع و جور محسوب می شود.

کابین نسبتا مدرن

با توجه به بررسیها باید گفت هنگامی که وارد کابین سدان چانگان ایدو می شوید با طراحی نسبتا مدرنی روبرو می شوید که تریم دو رنگ کرم و مشکی فضای دلبازی را فراهم کرده است و در جای جای کابین شاخص های اسپرتی قابل مشاهده است. در وسط داشبورد نمایشگر بزرگی بین دو دریچه هوا تعبیه شده تا اطلاعات را در اختیار راننده قرار دهد. قطعات فلزی استفاده شده در داخل کابین نمای آن را لوکس ساخته اند و کلیدهای کنترلی روی فرمان هم دسترسی راحتی به تجهیزات صوتی را برای راننده فراهم آورده اند.

در بررسی ها مشخص شد فضای هر دو ردیف صندلی های کابین سدان چانگان ایدو برای زانو و سرو گردن سرنشینان مناسب است و فضای صندوق عقب با ظرفیت ۵۱۰ لیتر هم تقریبا بزرگ و جادار است و نیازهای یک خانواده ۴ نفره را کاملا مرتفع می سازد.

می توان گفت چیدمان اجزا کابین خودرو ایدو جذاب و تاثیرگذار بوده و کمتر مشابه خودروهای دیگر به نظر می رسد، البته چیدمان کلیدهای متعدد با زاویه خاص در زیر نمایشگر مرکزی داشبورد اندکی عجیب بوده ولی حس یک خودروی ارزان قیمت در فضای کابین القا نمی شود.

طراحی مجموعه نشانگرهای پشت آمپر به شیوه خودرویی مانند مزدا۳ کاملا اسپرت صورت گرفته و هماهنگی این نشانگرهای دایره ای با خروجی گرد هوا در دو طرف داشبورد هم جلب توجه می کند. در مجموع چانگان ایدو از نظر طراحی داخلی و هوشمندی در متریال به کار برده کابین نمره قبولی دریافت می کند.

پاکترین پیشرانه تولیدی چین

در بررسی ها مشخص شد سدان چانگان ایدو به پیشرانه ۱.۶ لیتری به نام BLUE CORE مجهز است که این پیشرانه توسط خود شرکت چانگان توسعه یافته و دارای شاخص های زیست محیطی مطلوبی است. ضمنا یکی از پاکترین پیشرانه های تولیدی در کشور چین می باشد. قابل ذکر است پیشینه طراحی فناوری BLUE CORE به انجین های به کار رفته در موتورسیکلت های یاماها باز می گردد یاماها در این انجین ها با تقویت سه فاکتور اصلی موجب افزایش بازده خروجی شده است. این فاکتورها شامل افزایش بازده در مرحله تراکم، تقویت سیستم تهویه دما و کاهش اتلاف قدرت خروجی می باشد.

پیشرانه ایدو قادر است توانی معادل ۱۲۲ اسب بخار را در ۶۰۰۰ دور در دقیقه تولید و حداکثر گشتاور ۱۶۰ نیوتن بر متر را در ۴۰۰۰ دور در دقیقه ارائه نماید. این نیروی تولیدی توسط یک جعبه دنده ۴ سرعته تیپ ترونیک یا ۵ سرعته دستی به چرخ های جلو منتقل می شود. این مشخصات تا حدود زیادی ایدو را به نزدیکترین رقیبش یعنی جیلی امگرند شبیه می سازد.

شتاب صفر تا صد خودرو ۱۳ ثانیه اعلام شده و حداکثر سرعتی که می تواند داشته باشد ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است. این پیشرانه در سیکل ترکیبی حدود ۷.۲ لیتر بنزین را در هر صد کیلومتر مصرف می کند و دارای استاندارد آلایندگی یورو ۴ است. در ضمن بررسی ها نشان داد چانگان ایدو توانسته در تست تصادفات موسسه C-NCAP موفق به دریافت ۵ ستاره ایمنی گردد.

بررسی و تست های صورت گرفته توسط نشریات کشورهای حوزه امریکای جنوبی عملکرد خوب و مصرف سوختی پیشرانه ۱.۶ لیتری چانگان ایدو را نشان داده است. به نحوی که ایدو به راحتی می تواند به رقابت سرسخت با دیگر خودروهای چینی مانند جیلی EC7، جک J5 و FAW B50 بپردازد. جالب این است که همه این خودروها در بازار کشور ما حضور دارند و در با توجه به منابع، نظرات تیم کارشناسی اسپانیایی درباره صدای کم ورودی به کابین، عملکرد گیربکس ۵ سرعته دستی و حساسیت فرمان نسبت به سرعت رضایت بخش بوده است. ناگفته نماند پیشرانه چانگان به بنزین باکیفیت و اکتان ۹۳ احتیاج دارد بنابراین خریداران این خودرو باید به استفاده از بنزین با کیفیت یورو ۴ حساس باشند.

امکانات رفاهی و تجهیزات

امکانات رفاهی و تجهیزات سدان چانگان ایدو شامل سانروف، رایانه سفری، سنسور پارک دنده عقب، شیشه بالابر برقی جلو و عقب، سیستم هشدار بسته نبودن کمربند ایمنی، غربیلک فرمان چرم، صندلی های عقب با روکش چرمی و تجهیز شده به زیر آرنجی مرکزی، قلاب صندلی کودک، صندلی جلو چرمی، سیستم تهویه مطبوع دستی با کلیدهای تنظیم روی فرمان ، کمربندهای ایمنی پیش کشنده و قابلیت تنظیم ارتفاع، چراغ های هالوژن جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، آینه های جانبی برقی، رینگ ۱۶ اینچی آلومینیومی، بازکننده درب باک و صندوق عقب از داخل کابین، فرمان هیدرولیک، چراغ های روشنایی روز جلو عقب با مه شکن و روشنای جلو با چراغ های هالوژنی با قابلیت تنظیم ارتفاع چراغ از داخل کابین، سیستم صوتی مجهز به ورودی USB، فیلتر ورود ذرات گرد و غبار به کابین، کروز کنترل، دوربین دید عقب، رادیو، سی دی پلیر و … می باشد.

۵ ستاره ایمنی

خودروی چانگان ایدو از نظر ایمنی مجهز به ۶ کیسه هوای ایمنی بوده و همانطور که پیشتر اشاره شد از موسسه ایمنی C-NCAP موفق به دریافت ۵ ستاره ایمنی شود. در ضمن سدان ایدو به مجموعه کاملی از سیستم های ترمز و پایداری شامل ABS, ESP, HBA, EBD, TCS مجهز بوده که در این سطح قیمتی(زمان عرضه) کمتر قابل مشاهده بوده و اکثرا در خودروهای گرانقیمت تر کره ای و ژاپنی یافت می شود.

ارزش خرید

همانطور که اشاره شد چانگان ایدو توسط شرکت سایپا و به صورت محدود مونتاژ و روانه بازار شد ولی مونتاژ گسترده ای صورت نگرفت. این خودرو در کشورهای چین و روسیه پرطرفدار بوده و همچنان در حال گسترش خود در بازار جهانی خودرو می باشد. چانگان ایدو به لطف برخورداری از چنین مشخصاتی در ۶ ماه اول سال ۲۰۱۴ به یکی از پرفروش ترین خودروهای داخلی کشور چین تبدیل شد و با سبقت از رقبایی مانند هیوندای النترا، بی ام و سری ۵، BY F3 و اشکودا اکتاویا در رده ۲۲ فروش جدول پرفروش ترین خودروهای سدان بازار داخلی چین قرار گرفت.

با این وجود انتظار می رفت در کشور ما نیز با چنین موفقیتی روبرو شود ولی به خاطر کیفیت پایین قطعات، شتاب نه چندان خوب و خدمات پس از فروش ضعیف آنچنان مورد استقبال قرار نگرفت. در حال حاضر نیز چانگان ایدو بازار دست دوم خیلی خوبی ندارد و نسبت به بعضی رقبایش مانند جک J5 از ارزش خرید و کیفیت پایینی رنج می برد.

جمع بندی

در مجموع و با توجه به بررسی ها همانطور که ذکر شد خودرو چانگان ایدو سدان خانوادگی شهری می باشد که برای یک خانواده ۴ نفره مناسب بوده و با بهره مندی از پاک ترین پیشرانه تولیدی چین به نوعی دوستدار محیط زیست است و می تواند برای استفاده شهری تجربه رانندگی خوب و نسبتا آرامی را به همراه آورد. از مزایای این سدان جمع و جور می توان به صندوق عقب جادار، ایمنی خوب، طراحی زیبا و کابین نسبتا لوکس اشاره کرد و مواردی مانند قدرت کم پیشرانه، شتاب پایین، گیربکس قدیمی، قطعات یدکی کم یاب و بازار دست دوم نه چندان خوب از معایب ایدو محسوب می شود.

در پایان جهت اطلاع از مشخصات خودروی چانگان cs35 و همچنین برلیانس v5 می توانید سری به این مطالب بزنید.

منبع : آرگا

Write a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code