دیدنی های شیروان و مناطق اطراف آن

مسیر شیروان از راه جاده آسیایی به سمت مشهد مقدس می باشد که با گذراندن شصت کیلومتر از شهر بجنورد که در استان خراسان شمالی واقع می باشد به شیروان می رسیم. شیروان از دوران دیرینه ای می باشد که قلمرو و پایتخت قوم پارت ها بوده است. طبق نوشته های محقق روسی دیاکونوف نویسنده معتقد می باشد که شیروان از زمان اولین امپراتوری مقتدر پارت ها به اسم کوشانیان به وجود آمده است. با ما باشید تا بیشتر با جذابیت های شیروان واقع در استان خراسان شمالی آشنا شوید.

مکان و دیدنی های شیروان

شیروان منطقه ای با ۳۷۹۰ کیلومتر مربع وسعت که از شمال با کشور ترکمنستان از غرب به بجنورد، از شرق به فاروج و از جنوب با شهرستان اسفراین همجوار می باشد. علت نام گذاری این شهرستان به خاطر نقش افتاده بر دامن شیرکوه که نشان از شیری می دهد و همچنین شیربانانی در قدیم بوده اند که به نگهداری و شکار شیر ها مشغول بودند. از مردم هنرمند شیروان می توان در رابطه با صنایع دستی از قبیل؛ خرسک، قالیچه، گلیم، جاجیم بافی، نمدمالی، فرش، کلاه، چوخا، کیسه حمام، دستکش، جوراب، پوستین دوزی، شال‌گردن، پایتابه، خورجین و جوال و چوخه می باشد. اگر به این محل جذاب سفر کردید حتما سوغاتی هایی مثل کشکش و انگور درجه یک کشور را با خود به همراه بیاورید.

درباره دیدنی های شیروان

  • روستای گردشگری زو ارم

یکی از روستا های قدیمی که جزو دیدنی های شیروان به شمار می رود روستای زیبا زوارم می باشد. این منطقه کوهستانی با آب و هوای مطلوب و منظر جذاب همراه با درختان سرسبز در فاصله حدودی ۳۰ کیلومتری جنوب غرب شیروان قرار گرفته است. از جذابیت های این روستا می توان به وجود ۸۰ چشمه اشاره کرد که همچنین با آثار تاریخی دست ریز ارک و قزلر می باشد و با دره های عمیق و بزرگ و سبز از طبیعتی خدادادی بهره برده است.

بررسی دیدنی های شیروان

  • منطقه نمونه اسطرخی

یکی دیگر از گردشگری ها و دیدنی های شیروان منطقه اسطرخی می باشد که در فاصله ۳۰ کیلومتری در سمت جنوب غرب شیروان قرار گرفته است. جاذبه معروف و دیدنی آن به اسم زیارتگاه شاهزاده عبدالرحمان و آبشار شار شار در این روستا از طبیعت ارزشمندی می باشد که ۲۵ متر فاصله ازسطح زمین قرار گرفته است. همینطور وجود درخت ارس با قدمتی بالغ بر ۱۲۰۰ سال و چشمه سهراب و رودخانه دائمی و آسیاب قدیمی می توان اشاره کرد. آبشار شار شار در محل مخروبه آسیاب قدیمی آبی قرار گرفته که از مناطق ییلاقی و سرد مناسب در تابستان می باشد. وجود غاری در نزدیکی که بنای سنگ استخری آن آهکی می باشد.

شش تا از دیدنی های شیروان

  • چهار طاقی مقبره تیموری

بنای زیبا چهار طاقی که معروف به مقبره تیموری می باشد در راه حاشیه نزدیک به شیروان در محوطه امامزاده حمزه قرار دارد. این مقبره متعلق به اوایل دوران تیموری می باشد که باستان شناسان تاریخچه او را سال ۷۵۸ قمری گفته اند. مصالح این ساختمان با خشت و آجر به کار رفته است که نمای بیرونی ۸ ضلعی بوده و هر ضلع به مقبره راه پیدا می کند. ضلع ها بین ۴ تا ۶ متر می باشند که در های ورودی بنا با ارتفاع ۲۲ تا ۴۰ متری قرار گرفته است و در بخش پایین و بالا نورگیر بزرگی قرار دارد. بخش فوقانی آن با قوس های طراحی شده و گنبد با ارتفاع ۲ و ۵۰ سانت که متعلق به سردار مشهور امیر تیموری گورکانی بوده در این جا به خاک سپرده شده است.سنگ قری زیبا داشته که بر اثر دزدیده شدن اکنون وجود ندارد در قسمت شمالی آن آرامگاه حمزه رضا را خواهید دید که سقف قدیمی نابود شده ای دارد. بنای چهار طاق در سال ۱۳۸۴ مورد بازسازی قرار گرفت که با گچ و خاک بند کشی شد ولی امروزه تخریب شده است. این آرامگاه یکی از جاذبه های تاریخی و دیدنی های شیروان می باشد که در سال ۱۳۸۰/۱۲/۱۹ با شماره ۴۸۰۸ به فهرست آثار ملی درآمد.

دیدنی های شیروان در خراسان شمالی

  • روستای دیدنی اوغاز

منظره طبیعی اوغاز که شمال شرق شیروان در فاصله ۱۵ کیلومتری از آن قرار دارد تاریخچه اش به ششصد سال قدمت می رسد. چشمه سار های سرد و خروشان این منطقه از بارز ترین دیدنی های آن می باشد که در کنار درختان کهنسال گردو پانصد ساله چشم نوازی می کند. هر ساله مسافران و بازدید کنندگان زیادی به این محل آمده و از هوای آن لذت می برند. از جاذبه های روستای اوغاز می توان به وجود دو چشمه معروف بگان و فاطمه خانم اشاره کرد.

مناطق گردشگری در شیروان

  • مکان جذاب گلیان

از دیدنی های شیروان که روستایی زیبا و بی همتا که مناسب برای گردشگری می باشد در خراسان شمالی به اسم بهشت گمشده می باشد. روستایی با طبیعت بکر و چشم اندازی جالب و دارای خانه های مطبق شکل که مسافران نوروزی متعددی به این مکان می آیند و دیدن می کنند. این روستا در جنوب شیروان که ۲۳ کیلومتری آن قرار دارد و به شکل ماسوله خراسان شمالی دیده می شود. گلیان با رودخانه های خروشان و مناظر جذاب در کنار باغ های پر درخت سرسبز و چشمه سار ها از روستا های ییلاقی می باشد. گلیان همواره میزبان بازدیدکنندگانی می باشد دارای غار های قدیمی مسکونی و چشمه های متعدد است. از جاهای گردشگری روستای گلیان می توان به مقبره شمس الدین، مسجد جامع قدیم، آرامگاه بابا توکل یکی از عرفا و شیخ های قرن ۴ هجری که آن را خادم و کلیددار کعبه می خواندند، برج و بارو های موسی خان و خداوردی سردار اشاره کرد.

گردشگری ها و دیدنی های شیروان

  • منطقه گردشگری گلول

گلول منطقه ای حفاظت شده است که بالغ بر ۱۸.۱۴۴ هزار هکتار وسعت دارد و در هشتاد و پنج کیلومتری شمال شیروان واقع می باشد. گلول در مرز ترکمنستان در فاصله ۵۰۰ متری از پاسگاه  جنگلبانی در نزدیک دریاچه مصنوعی قرار دارد. گلول به خاطر ویژگی های خاصش از جمله؛ جنگل های بی همتایش با درختان فراوان که با زیستگاهی خالص و پوشش گیاهی منحصر به فرد قوچ اوریال با حیوان هایی مثل: گربه وحشی، پلنگ، بز، گرگ، کفتار، سمور، گراز، کل، تشی، روباه و شغال می باشد. وجود دریاچه مصنوعی با پرورش ماهی و امکان قایق سواری در منطقه جذاب گلول ویژگی بارزی است. چشمه های گلول از قبیل؛ چشمه خلیفه سلطان، چشمه حسین خان و چشمه شوی(چوب) است. وجود ۱۶۰ گونه نوع گیاهی در این مکان مثل درختان قدیمی ارس، قره قات، نسترن وحشی، انجیر وحشی، زرشک، تنگرس، کرکو، شیر خشت می باشد. از جاذبه های گلول می توان به امام زاده زکریا، رودخانه مرزی فیروزه، دره خونی، گورستان تاریخی گبری، سنگر عوض بیگ و اثر تاریخی کوره های ذوب طلا اشاره کرد.

همچنین می توانید با کلیک بر روی لینک های مقابل با مکان های دیدنی بجنورد و نیز مکان های دیدنی قوچان که از جمله شهرهای نزدیک به این منطقه هستند آشنا شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

Write a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code