راهکارهای درمان گیاه پژمرده در خانه و بررسی علل پژمرده شدن گیاهان

به طور کلی ممکن است گل یا گیاه مورد علاقه تان با وجود تمامی مراقبت هایی که انجام داده اید در حال پژمرده شدن و خشک شدن باشد و به همین خاطر لازم است تا پیش از اینکه به دنبال درمان و احیای گل پژمرده باشید تمامی علل پژمرده شدن گیاه مورد نظرتان را کشف کنید و سپس به درمان آن بپردازید.

آشنایی با نحوه درمان گیاه پژمرده

همانطور که می دانید یکی از دغدغه های همیشی صاحبان گل و گیاه در منزل از دست رفتن نشاط و زیبایی گیاهان است و اگر شما نیز در خانه تان گیاهی پژمرده دارید نیازی به نگرانی نیست زیرا می توانید با به کارگیری نکات حرفه ای که در ادامه بیان خواهیم کرد به احیای گیاه در حال نابودی خود بپردازید. در واقع بسیاری از مردم فرض می کنند که بایستی آبیاری گیاه در حال پژمرده شدن را دو چندان کنند اما باید بدانید که آب اضافی که گیاه بدان نیازی ندارد بسیار آسیب زننده است و در عوض باید بدانید سلامتی گیاه در صورتی که کم یا زیاد چیزی به آن داده شود تغییر خواهد کرد. جالب است بدانید که اغلب راه حل ها برای حفظ سلامتی گیاه نگهداری آن در حالت تعادل است برای مثال گیاهی که بیش از حد آفتاب می گیرد برای رشد نیاز به مکانی جدید در یک نقطه سایه دارد. توصیه می شود پیش از اینکه اقدام به درمان کنید تمامی نشانه هایی که باید مراقب آن باشید و بهترین راه حلی که هر گیاه می تواند داشته باشد را شناسایی کنید تا بدانید به چه چیزی نیاز دارید و چگونه می توانید گیاهتان را احیا نمایید.

علل پژمرده شدن گیاهان:

توجه داشته باشید که زردی و پژمرده شدن گیاه بسته به عوامل مختلفی است که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم:

نشانه های دیگری که گیاه در خود نشان می دهد

فضایی که گیاه در آن قرار دارد

ماندن آب در زیر خاک

آبیاری بیش از حد

کمبود مواد معدنی و تغییر دما می تواند علت زرد شدن برگ گیاهان باشد.

علل پژمرده شدن گیاهان

نشانه های پژمرده شدن گیاهان:

همانطورکه می دانید پزمرده شدن گیاهان آپارتمانی دارای نشانه ها و علائم مختلفی است که به راحتی می توانید آن ها را تشخیص دهید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از آن ها خواهیم پرداخت:

برگ های زرد همراه با محو شدگی رنگ سبز:

معمولا این مشکل یه دلیل رطوبت خاک یا حتی پشه های قارچی شکل رخ می دهد و چنانچه برای مدت زمان طولانی ادامه داشته باشد کل گیاه را در بر خواهد گرفت. این اتفاق بدین معنی است که گیاه شما بیش از اندازه آبیاری شده که در پی آن ابتدا برگ های پایین تر می ریزند اگرچه کل گیاه نیز ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. توجه داشته باشید که برای رفع این مشکل می توانید گیاهتان را درون گلدان بزرگ تری بکارید و کمتر به آن آب بدهید.

برگ های زرد همراه با پیچش یا حلقه زدن به سمت داخل:

این عارضه معمولا با خشکی خاک گیاه همراه است و نشانه کم آبی گیاه می باشد. ممکن است پیش از این هم دیده بودید که برگ های پایین و کهنه تر گیاه در حال ریختن هستند. برای رفع این مشکل توصیه می شود گیاهتان را به موقع و به اندازه آبیاری نمایید.

نشانه های پژمردگی گیاه

زردی غیر عادی همراه با بدشکل شدن گیاه:

توجه داشته باشید که این اتفاق معمولا ناشی از کمبود مواد معدنی یا وجود آفات است که اگر هیچ آفتی بر روی گیاهتان مشاهده نکردید مشکل حتما از کمبود مواد مورد نیاز گیاه مانند کلسیم و بور است. برای رفع این مشکل می توانید کودی را برای تغذیه انتخاب کنید که حاوی کلیسم و بور باشد و به صورت یک مرتبه در طول ماه نیز از آن استفاده نمایید.

زردی کامل گیاه همراه با ریزش برگ ها:

در این موارد احتمالا موضوع دما است و از آنجایی که دمای محیط گاهی خیلی سرد یا خیلی گرم است این اتفاق باعث می شود که بیشتر برگ ها زرد کمرنگ یا نسبتا سفید شوند. دما معمولا در اطراف گیاه بیش از حد یا به طور واضح تغییرات پی در پی دارد برای مثال گیاه در کنار بخاری یا رادیاتور قرار گرفته است. راه حل مفید برای رفع این مشکل کوددهی گیاه است که البته تنها زمانی بایستی بدان اقدام نمایید که هیچ علت تغییر دمای آشکاری وجود نداشته باشد.

ریزش بیش از حد برگ ها هنگام پژمردگی

راهکارهای احیای گیاه پژمرده:

بهتر است بدانید که در ادامه سعی داریم شما را با برخی از راهکارهای رفع پژمردگی گلهای آپارتمانی آشنا نماییم تا بتوانید به راحتی روند احیای گیاه پژمرده را طی نمایید:

گلدان گیاه پژمرده را تعویض نمایید:

معمولا توصیه می شود که گیاه پژمرده خود را در یک گلدان حاوی خاک تازه و تمیز بکارید و به این نکته توجه داشته باشید که باید گلدان جدید تنها یک شماره از گلدان قبلی بزرگ تر باشد زیرا انجام این کار باعث می شود ریشه ها فضای بیشتری برای رشد داشته باشند. همچنین لازم است اصول تعویض گلدان را با دفت بسیار زیادی انجام دهید تا آسیبی به گیاه وارد نشود.

نور مورد نیاز گیاه پژمرده را فراهم نمایید:

جالب است بدانید که نور خورشید برای احیای گیاه پژمرده بسیار مهم است و بایستی گیاه را مرتب مقابل نور خورشید ببرید اما که نباید گیاهتان را به سرعت جابه جا کنید زیرا یک دفعه گیاه را مقابل نور شدید ببرید عوارض زیادی برای او خواهد داشت.

راه های احیای گیاه پژمرده

گیاه پژمرده را مرتب تغذیه نمایید:

همانطور که می دانید تمامی موجودات زنده از جمله گیاهان نیاز به غذا دارند و به همین خاطر بایستی از کود استفاده نمایید. البته که بایستی تغذیه گیاهان پژمرده را به صورت مصنوعی انجام دهید و دقت داشته باشید که زیاده روی نکنید زیرا می تواند برای گیاهتان مضر باشد.

روند آبیاری گیاه را کنترل کنید:

به طور کلی یکی از اشتباهات رایجی که اغلب پرورش دهندگان انجام می دهند این است که در مورد گیاه مطالعه نمی کنند. معمولا توصیه می شود به گیاه پژمرده خود بیش از حد آب ندهید و در صورتی که لازم است حتما فصل خواب گیاهان خود را بدانید و در زمان خواب به گیاهان آب کمتری بدهید.

در فضای کشت گیاه رطوبت را ایجاد کنید:

توجه داشته باشید که برای گیاهان پژمرده خود می توانید فضای گلخانه ای را انتخاب نمایید زیرا برخی از گیاهان عاشق رطوبت هستند و کمبود آن می تواند باعث خراب شدن گیاه شود. همچنین اگر گلخانه ای در دسترس ندارید می توانید با کشیدن کیسه پلاستیکی بر روی گیاه به مدت زمان ۵ روز گیاه مورد نظرتان را احیا کنید تا برای رشد مجدد آماده شود.

راهکارهای درمان گیاه پژمرده

آفات گیاه پژمرده را از بین ببرید:

لازم است تا آفات گیاهان پژمرده را به صورت کامل از بین ببرید و همواره گیاهتان را مورد بررسی قرار دهید و چنانچه با برگ و ساقه هایی ضعیف، خالدار یا سفید شده مواجه شدید بدانید که آفتی به سراغ گیاهتان آمده است. همچنین می توانید برای رفع این آفات محلول آب و صابون را آماده کنید و بر روی ساقه ها و برگ ها به آرامی بکشید تا از شر آفات کاملا راحت شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

Write a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code