فعالسازی خط کش در ورد و نحوه استفاده از آن

خط کش در ورد به شما این امکان را می دهد که حاشیه های صفحه خود و تورفتگی پاراگراف ها را کنترل کنید. همچنین تصاویر، متن و سایر محتوای ورد خود را دقیق، تنظیم کنید. اگر در حال چاپ یک سند هستید، خط کش می تواند به شما اطمینان دهد که آنچه  را در صفحه  ورد می بینید، همان را در صفحه چاپ مشاهده خواهید کرد. مشکل این است که خط کش به طور پیش فرض در ورد فعال نیست. در این مقاله به نحوه فعال کردن و استفاده از آن پرداخته شده است.

تنظیمات خط کش در ورد

الف-نحوه فعالسازی خط کش در ورد

۱- ابتدا به تب view رفته سپس گزینه print layout را انتخاب کنید.

۲- هنگامی که به صورت هایلایت و روشن درآمد به وسط ریبون دقت کنید بخشی به نام show وجود دارد که گزینه ruler آن دیده می شود. کافیست این گزینه را فعال کنید تا یک خط کش افقی در بالای سند و خط کشی عمودی در کنار آن ظاهر شود.

اموزش تصویری

نکته: خط کش افقی در نمای وب و طرح پیش نمایش  وورد قابل مشاهده است. اما خط کش عمودی نه.

ب- نحوه دسترسی به پنجره تنظیمات صفحه:

روی فضای خالی خط کش در ورد دو بار کلیک کنید تا پنجره Page Setup باز شود. این همان پنجره ای است که می توانید از تب Layout در نوار ابزار باز کنید.

تنظیم خط کش در ورد

پنجره  page set up یا “تنظیم صفحه” بیشتر ویژگی های چیدمان فیزیکی سند را نشان می دهد. تب Margine در این صفحه به شما این امکان را می دهد حاشیه های بالا، پایین، چپ و راست را تنظیم کنید.

Gutter یک فضای اضافی در صفحه است، که معمولاً به عنوان شیرازه برای مواردی مانند صحافی کتاب یا پایان نامه و… در نظر گرفته می شود. اگر سند خود را چاپ می کنید، تب”Paper” به شما امکان می دهد اندازه فیزیکی کاغذ را تنظیم کنید تا اندازه های کاغذ در چاپگر شما مطابقت داشته باشد. اگر قصد چاپ از طریق یک چاپگر خانگی استاندارد را دارید یا از چاپگر اداری استفاده می کنید، این تنظیمات را انجام دهید.

تنظیمات خط کش در ورد

پ- نحوه تنظیم کردن حاشیه ها:

ورد و تنظیمات آن

به خط کش در ورد دقت کنید دو رنگ خاکستری و سفید را در آن مشاهده خواهید کرد. رنگ خاکستری مربوط به اندازه حاشیه و رنگ سفد ابعاد صفحه را نشان می دهد. البته مقیاس بندی خط کش در ابتدا کمی عجیب به نظر می رسد. چرا که در این مقیاس حاشیه ها از بزرگ به کوچک و ابعاد صفحه از کوچک به بزرگ تغییر پیدا می کنند.

نحوه تنظیم خط کش در ورد

می توانید به سرعت حاشیه ها را از سمت راست خط کش در ورد تنظیم کنید. موس خود را روی خط نگه دارید جایی که ناحیه سفید و خاکستری را از هم جدا میکند. شما نشانگر را به صورت یک فلش دوتایی خواهید دید، حالا فقط برای تنظیم حاشیه،روی آن کلیک کرده و به سمت چپ یا راست بکشید.

محل خط کش در ورد

نکته:می توانید برای خط کش در ورد واحد اندازه گیری متفاوتی مانند سانتی متر، میلی متر، نقطه یا پیکا تنظیم کنید. البته توجه داشته باشید که این تنظیمات، واحد اندازه گیری مورد استفاده در کل Word را کنترل می کند، نه فقط خط کش.

ج- تنظیم تورفتگی سند:

نشانگرهای مثلثی و جعبه ای شکل روی خط کش کاملاً سودمند هستند. آنها تورفتگی پاراگرافهای تکی را کنترل می کنند. کافی است مکان نما را بر روی پاراگراف مورد نظر تنظیم کرده و آنها را بکشید. اگر می خواهید چندین پاراگراف را تغییر دهید، پاراگراف هایی را که می خواهید تغییر دهید انتخاب کنید. و اگر می خواهید در طول کل سند تغییر کند، کافی است کلیدهای Ctrl + A (برای انتخاب همه سند) بزنید و سپس تورفتگی ها را تنظیم کنید.

استفاده از خط کش در ورد

با انتخاب Left Indent تورفتگی برا همه خطوط پاراگراف اعمال می شود.

خط کش در ورد

اگر First Line Indent را انتخاب کنید تورفتگی فقط برا خط اول پاراگراف اعمال می شود.

فعال کردن خط کش در ورد

Hanging Indent تورفتگی را در همه خطوط به جز خط اول پاراگراف ایجاد می کند.

تشریح خط کش در ورد

در انتهای خط کش در ورد نشانگری وجود داد که با کشیدن آن می توانید انتهای هر پاراگراف را تعیین و محدود کنید.

ورد و تنظیمات آن

چ- اضافه کردن تبStop (توقف):

تب Stop محلی است که مکان نما هنگام ضربه زدن به کلید Tab به آن منتقل می شود. یک سند پیش فرض Word این زبانه را ندارد، بنابراین هر بار که به کلید Tab ضربه بزنید ، مکان نما در حدود هشت کاراکتر جابجا می شود. تنظیمات  Stop به شما ان امکان را می دهد که متن را کنترل و تنظیم کنید. اگر به لبه سمت چپ سند خود، درست بالای خط کش عمودی نگاه کنید، دکمه Tab Stop را مشاهده خواهید کرد. کلیک بر روی این دکمه به شما امکان می دهد انواع مختلفی از توقفها را در صفحه Word ایجاد کنید:

Left : تب پیشفرض وورد است. متن در برابر لبه سمت چپ تب stop تراز می شود.

Center: متن در اطراف  مرکز تب stop تراز می شود.

Right: متن در لبه سمت راست تب stop  تراز می شود.

Decimal: متن یا اعداد را بر اساس نقاط اعشاری تنظیم می کند.

Bar Tab: توقف یا stop واقعی ایجاد نمی کند. اما تب Bar، یک خط عمودی ایجاد می کند. می توانید از این مورد برای قرار دادن خطوط عمودی بین ستونهای زبانه دار در مواردی که ترجیح می دهید از جدول استفاده نکنید، استفاده کنید.

Indents: تورفتگی ها که پیشتر به آن پرداخته شد.

برای استفاده از تب stop، فقط روی کلید آن ها کلیک کنید. حالا با کلیک روی خط کش های افقی و عمودی نقاط توقف روی تب هار ا تعیین کنید.

محل خط کش در ورد

 می توانید نماد تب stop انتخاب شده تان را در نقطه تعیین شده روی خط کش ببینید. کافیست که در جای مناسب کلید تب را بفشارید تا تغییرات اعمال شوند. مانند تصویر زیر.

اموزش ورد

در صورت تمایل می توانید چندین نماد تب را ایجاد کنید. که می تواند برای جابجایی روی آن ها کلیک کرده و بکشید. اگر هر تب نشانگر را نخواستید کافیست به سمت پایین درگ کنید(دور از خط کش) بعد دکمه موس را رها کنید. و اگر می خواهید به صورت دستی(دقیق تر) تب stop را تنظیم کنید کافیست روی هر نشانگر دبل کلیک کنید تا پنجره Tabs باز شود.

تصویر خط کش در ورد

همچنین می توانید با مراجعه به لینک های رو به رو با روش گذاشتن حاشیه در ورد، پاورقی در ورد و رسم جدول در ورد آشنا شوید.

منبع : آرگا

Write a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code