ویژگی های افراد شکاک و شناخت نشانه های رفتاری آن ها

شک به معنای بد گمانی، سو ظن، بدخیالی، اندیشه و فکر بد داشتن درباره کسی است. به معنای دیگر شکاک انسانی است که درباره فکر و گفتار دیگران خیال و افکار های ناروا می کند و بر ذهن او اثر بگذارد که آن فکر اشتباه در ذهنش درست و واقعی است. که در این بخش از ویژگی های افراد شکاک سخن می گوییم.

ویژگی های افراد شکاک

این اختلال در کشور ما به طور فراوان شایان ذکر است و در بسیاری از موارد برای فرد مبتلا آشکار و شناخته شده نیست به دلیل فرهنگ جامعه ما بسیاری از اطرافیان این خصوصیت را با غیرت مردانه و تعصب و حسادت زنانه اشتباه می گیرند و در نتیجه با حمایت و دلسوزی و مراقبت سکوت می کنند و فرد دارای این اختلال را به اشتباه می گیرند که این همان اختلال شخصیت شکاک است و خیلی حادتر هم در فرد ظاهر می شود که به دلیل مخرب بودن نشانه ها زودتر شناسایی می شود و کار بیمار به بستری و درمان می کشد. ولی در کل با افرادی برخورد می کنیم که شک و تردید ناسالم نسبت به محیط و اطرافیان دارند و فکر می کنند افراد همه ناسالم و مجرمند تا این که خلافش ثابت شود در حالی که فرد سالم این فکر را ندارد.

ویژگی های افراد شکاک در خانواده

نشانه های رفتاری

معمولا این افراد نسبت به همه بی اعتماد و بدگمان هستند و احساس بی اعتمادی خود را به گردن نمی گیرند آن را به دیگران نسبت می دهند که همچنین کسانی خشمگین و پرخاشگر هستند و این افراد به همسر خود بدون وجود دلایل و مدارک کافی سوظن دارند و دنبال دعوا و مرافعه اند که دچار اختلال شخصیت پارانوئید هستند. این تمایلات در آغاز بزرگسالی شروع می شود که دوستان و اطرافیان این شخص نباید در میان جمع با آن شوخی کنند این افراد مشغولیت دائم ذهنی و شکی ثابت نشده در مورد وفاداری دوستان و اطرافیان دارند حتی اگر کسی آن ها را یکبار رنجانده باشد هرگز چنین فردی را نمی بخشند و واکنشی خشمگینانه دارند معمولا نیاز به کاوش محیط برای یافتن سرنخ و تنش عضلانی و… از ویژگی این افراد است. همسر شکاک در زندگی زناشویی و جنسی خود اغلب به نوعی حسادت و مرض دچار می شود و این افراد روزی این شک و بدگمانی را بدون دلیل خاصی به وفادار بودن همسر یا شریک جنسی شان بیان می کنند و زندگی را به کام ان بیچاره تلخ می کنند اگر در اوایل نامزدی یا آشنایت متوجه این بدگمانی و یا حسادت شدید شدید حتما به متخصص یا مشاوره بروید. ویژگی های افراد شکاک؛ این بیماران تا آخر عمر خود دچار اختلال شخصیتی هستند و با دیگران به مشکل بر می خورند که در رابطه با شغل و ازدواج این بیماران شدت بیشتری دارد برای درمان چنین افرادی نیاز به روان درمانی و مصرف دارو هایی در دراز مدت دارند که در مردان بیشتر یافت می شود.

خصوصیات شکاکی و بدگمانی

اختلال روانی در شخصیت افراد شکاک

عوامل ارثی در این اختلال روانی بی مربوط نیست که نقش محیط اولیه پرورش کودک نیز بسیار مهم می باشد محیط خانوادگی سرد، انزواجو، بی اعتمادی و سوءظن و کاهش اعتماد به نفس و بد رفتاری از طرف والدین و گفتار طعنه امیز دارای معانی دوگانه از سوی آنان همگی در ایجاد شخصیت پارانوئید نقش دارند. درمان این اختلال روان درمانی مناسب است که در جمعیت کل حدود ۰/۵ درصد کل جمعیت گزارش شده است که یکی دیگر از ویژگی های افراد شکاک می باشد.

خصوصیات شکاک بودن

شخصیت افراد شکاک در اجتماع

چنین افرادی ضد قانون هستند و از قانون خانه و مدرسه و جامعه فرار میکنند که این اختلال از سن ۱۵ سالگی شروع می شود و رفتارهایی از قبیل دزدی، تجاوز به حقوق دیگران، فریب کاری و دروغ گویی می زنند و عدم احساس مسئولیت و نسبت به ایمنی خود و دیگران سهل انگاری دارند که با ناتوانی برای حفظ رفتار شغلی به تعهدات مالی تظاهر می کنند از دزدیدن مال دیگران احساس پشیمانی ندارند و این اختلال در جوانی درمان می یابد که یکی از ویژگی های افراد شکاک در اجتماع می باشد.

اختلال در روابط عاطفی

چنین افرادی که همچین شخصیتی دارند در روابط بین فردی ناتوان هستند و عواطف و رفتار تکانشی بارز دارند در دوستی بی ثبات و در روابط بین فردی پرتنش هستند که با نوسان بین دو قطب آزمانی و بی ارزش نمودن مشخصی است. اختلال هویت مستمر دارند که ویژگی های افراد شکاک  دائم در هر مشکلی تهدید به خودکشی یا آسیب رساندن به خویشتن می کنند که بی ثباتی عاطفی به دلیل ماهیت واکنشی خلق احساس پوچی و خشم شدید و تفکر بدبینانه وابسته به استرس یا علائم تجزیه ای شدید دارندکه در روان درمانی برای کنترل تکانه ها کاربرد بعضی دارو ها مانند:ضد افسردگی و جنون از درمان این اختلال محسوب می شود.

همسر شکاک و بدبین

تاثیرات شکاک بودن والدین بر روی فرزندان

بدگمانی و شکاکی در خانواده مثل ویروس است که سریع بین افراد انتقال می یابد. یعنی اگر پدر خانواده به مادر بدبین باشد این شکاکی به پسر سرایت می کند  ودر نوجوانی ابتدا به خواهرانش بدگمان می شود که بدبینی یکی از ویژگی بارز دیده می شود ولی در بسیاری از بیماری ها شایع روانی دارد. انسان های شکاک دارای شخصیت کنترل گر هستند یعنی این که دائم همسر خود را چک می کنند و تمام حرکات و رفتار او را زیر زره بین می گذارد و در حال تست کردن لحظه به لحظه همسرشان هستند که در ذهن خود افکار پریشان را کنار هم مانند پازل می گذارند و همسر خود را محکوم می کنند. آن ها خیلی زیرکانه و طوری استدلال می کنند که گاه برخی از درمانگران تازه کار را به اشتباه می اندازند که در مسائل اخلاقی مبادی و آداب هستند و شکاکی خود را با متعصب بودن روی خانواده توجیه می کنند.

ویژگی رفتار های افراد شکاک

برای درمان جوانان

برای درمان ویژگی های افراد شکاک؛ باید برای جوانان شرایطی را فراهم کرد که قبا از ازدواج معیار های صحیح را بشناسند و بازنگری کنند تا معیار هایش با سلامت جامعه همخوانی پیدا کند و با مشاوره یا روان درمانی قبل از ازدواج به باز پروری ساختار فکری و باور هایش اقدام کند تا ارزش ها و معیار های درست را به خوبی بشناسد.

 شخصیت ویژگی های افراد شکاک

امیدواریم در این بخش از مطلب به ویژگی های افراد شکاک و کنترل این بیماری را به شما دوستان به طور کامل آموزش داده باشیم.

منبع : آرگا

برچسب :

Write a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code