کاهش خستگی در طول روز با چند توصیه ساده اما فوق العاده تاثیر گذار

به طور کلی ممکن است برخی از روز ها احساس خستگی بیشتری کنید اما اگر دائما به دنبال یک فنجان قهوه یا چای هستید و همیشه آرزو دارید که کاش در تختتان بودید باید بدانید که زمان آن رسیده تا عادت هایتان را بررسی نمایید و سبک غذایی خود و تمامی چیزهایی که باعث کم شدن انرژی شما می شوند را تغییر دهید.

کاهش خستگی در طول روز

بهتر است بدانید که زندگی ما هر چه باشد ساده نیست و اغلب ما گهگاهی یا شاید همیشه احساس بی حالی و خستگی می کنیم. همچنین خستگی واقعی چیزی بیش از احساس خواب آلودگی است و ناخواسته فکر شما را درگیر غلطیدن در رختخواب و فراموش کردن کار های روزمره می کند. احساس خستگی به صورت نامحسوس در زندگی روزانه ما رخنه کرده و در واقع سلامتی فیزیکی و روانی ما را آن قدر تحت تاثیر قرار داده است که انجام کارهای روزمره را اگر نگوییم غیر ممکن اما سخت کرده است. توجه داشته باشید که مشکلات ما با خستگی روابطمان با دیگران را نیز تحت تاثیر قرار می دهد به گونه ای که دیگران احساس خستگی وحشتناک ما را درک نمی کنند مگر اینکه خودشان آن را تجربه کنند و تا وقتی که این احساس را تجربه نکنند شما از دید آن ها تنها یک فرد تنبل به نظر می آیید که فکر و ذکرش خوابیدن است.

علل خستگی و بی حالی:

از آنجایی که کنترل خستگی کار بسیار سختی است دارای نشانه یا وضعیت بسیار مبهمی می باشد. در واقع می توان گفت که خستگی دارای انواع مختلفی مانند خستگی فیزیکی، خستگی احساسی، خستگی به عنوان خود بیماری و خستگی به عنوان نشانه ای از بیماری می باشد. البته این احتمال نیز وجود دارد که خستگی از علائم افسردگی یا قند خون پایین باشد و برای اینکه بتوانید امیدی برای از بین بردن احساس خستگی داشته باشید در ابتدا بایستی به پزشک مراجعه نمایید. اما اگر به هر دلیلی نتوانستید علل دقیق خستگی تان را بفهمید می توانید منشا آن را در سبک زندگی و حتی برخی از عادات زندگی در دنیای مدرن کنونی جست و جو نمایید. اگر دریافته اید که خستگی سایه به سایه همراه شما و در حال انداختن شماست نباید امیدتان را از دست ندهید چون که هنوز تغییرات زیادی وجود دارد که می توانید آن ها را انجام دهید که در این میان درمانی های طبیعی زیادی وجود دارد که قادر هستید برای مبارزه ی موثر با این خستگی از آن ها بهره بگیرید.

آشنایی با دلایل خستگی در روز

راهکار های کاهش خستگی:

همانطور که می دانید تمامی افرادی که دچار بی حالی و خستگی می شوند معمولا به دنبال راهکارهایی هستند تا بتوانند از این حالات خلاصی پیدا کنند. به همین منظور در ادامه به بیان برخی از راهکارهای کاهش خستگی در طول روز پرداخته ایم:

بالا بردن فعالیت های فیزیکی و جنب و جوش:

به طور کلی یکی از راه حل های درمان بی حالی بالا بردن فعالیت فیزیکی و جنب و جوش است زیرا که هر فردی تا احساس بی حالی می کند به سراغ چرت زدن و استراحت می رود در صورتی که وقتی فرد تمام طول روز را به خاطر بیماری در رختخواب دراز می کشد احساس خستگی و بی حالی در او افزایش پیدا می کند. توجه داشته باشید که در این شرایط ممکن است فرد احساس سردرد و سرگیجه خفیفی داشته باشد و به جای اینکه انرژی بگیرد و سرحال شود تمامی انرژی بدنش تخلیه خواهد شد. به همین منظور توصیه می شود اگر احساس خستگی دارید و رمق کار کردن ندارید شاید با قرار گرفتن در معرض هوای تازه بتوانید به جسم و روحتان طراوت بدهید. همچنین بهتر است به جای استراحت مطلق به خودتان پاداش بدهید یعنی هر از گاهی از جایتان بلند شوید و هوای تازه ای بخورید تا تاثیر طراوت بخش آن را در خودتان احساس نمایید زیرا از این طریق اندورفین بدن آزاد می شود و خلق و خوی فرد بهتر خواهد شد و این نکته را به یاد داشته باشید که غم و افسردگی عوامل زمینه ساز خستگی هستند.

راهکارهای کاهش خستگی

نوشیدن آب سیب زمینی:

یکی دیگر از راهکارهای کاهش خستگی در طول روز نوشیدن آب سیب زمینی است البته شاید نوشیدن یک لیوان آب سیب زمینی برای فرد سخت باشد اما باید بدانید که آب سیب زمینی یک درمان خانگی عالی برای درمان بی حالی و کسالت محسوب می شود. توجه داشته باشید که قرار دادن چندین قطعه از تکه های سیب زمینی درون یک لیوان آن را به یک معجون غنی از پتاسیم تبدیل می کند که نتیجه آن کاسته شدن بی حالی خواهد بود زیرا این نوشیدنی یک ماده معدنی را وارد بدن می کند که بسیاری از افراد مقدار کافی از آن را دریافت نمی کنند. برای استفاده از این کار بهتر است یک سیب زمینی را قطعه قطعه کنند و آن را درون لیوان بریزید و حدود یک شبانه روز درون یخچال قرار دهید و به صورت ناشتا میل نمایید.

خوردن میوه های قرمز رنگ:

توجه داشته باشید مصرف میوه های قرمز رنگ نیز به دلیل خواص ویژه ای که دارند می توانند موجب سلامت قلب و افزایش توانایی مغز در شما گردد. در این میان یکی از میوه های قرمز رنگ آلو می باشد که می توان آن را معدنی از خواص و ویژگی دانست زیرا آلو دارای طبخی خنک و مقدار زیادی قند و هیدرات کربن می باشد و به دلیل داشتن ویتامین های مختلف برای اغلب افرادی است که دچار کسالت می شوند.

خوردن میوه های قرمز برای درمان خستگی

مصرف شکلات:

شکلات ها نیز قادر هستند تا حد زیادی مقدار اندروفین و سروتونین خون را افزایش دهند و از آنجایی که این دو هورمون باعث شادمانی می شوند سعی کنید مصرف شکلات را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا این احساس در شما تقویت شود. جالب است بدانید که زنان به خوردن شکلات علاقه زیادی دارند زیرا تحقیقات نشان داده که مصرف شکلات باعث تغییر حالات و روحیات افراد خواهد شد.

خواب کافی و باکیفیت:

از دیگر راه های درمان بی حالی و خستگی داشتن خواب کافی و باکیفیت است زیرا در طب سنتی کیفیت خواب و بیداری افراد متناسب با سن، مزاج، موقعیت و جنس افراد تعریف می شود. برای مثال جوانی که می خواهد روز با نشاطی را سپری کند باید حداقل شش ساعت خواب شبانه مفید داشته باشد. توجه داشته باشید که باکیفیت ترین خواب مربوط به ساعات ۹ شب الی ۱ نیمه شب است به گونه ای که هر یک ساعت خواب در این ساعات معادل دو ساعت خواب پس از نیمه شب است.

داشتن خواب کافی برای رفع خستگی

مصرف بلغور جو دوسر:

بهتر است بدانید که جو دوسر در واقع حاوی مقدار زیادی فیبر محلول می باشد که جلوی بالا رفتن آنی و یکباره قند خون را می گیرد و از سقوط یکباره آن هم جلوگیری می کند. منشا این خاصیت از آنجایی است که پس از حل شدن در دستگاه گوارش به شکل فیلتر عمل کرده و جذب چربی و قند را کند می کند. در واقع بلغور جو دوسر سرشار از مواد فیبری و برخی از پروتئین ها است که هر دوی این ها در احساس سیری کمک می کنند. همچنین حاوی مقداری کربوهیدرات باکیفیت است که در بدن به عنوان گلیکوژن ذخیره می شود و سوخت مغز و ماهیچه ها را تامین نموده که در طول روز به ثبات قند خون کمک می کند.

ورزش کردن:

توجه داشته باشید که یکی از توصیه های مهم برای رفع خستگی در ورزش کردن است. فعالیت حرکتی منطم مثلا سه روز در طول هفته ۲۰ دقیقه پیاده روی باعث افزایش کیفیت زندگی و پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها می شود.

ورزش کردن برای کاهش خستگی

مصرف بیشتر مرکبات:

همانطور که می دانید تقریبا تمامی انواع مرکبات دوست داشتنی هستند از آب لیمو شیرین گرفته تا آب پرتقال و تمام آب میوه های دیگر که همواره به عنوان درمان های خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین خاطر توصیه می شود برای کاهش خستگی در طول روز به خوردن یک لیوان آب لیمو شیرین روی بیاورید. همچنین عطر لیمو ترش تازه درون لیوان به تنهایی می تواند فرد را سرحال کند زیرا آب لیمو ترش قادر است بیماری ها را از بین ببرد و از یبوست پیشگیری نماید.

استحمام مناسب:

به طور کلی یکی از گام های دیگر جهت درمان بی حالی و کسالت استحمام مناسب می باشد که به همین منظور توصیه می شود برای اینکه بتوانید احساس طراوت در طول روز و شب های پاییزی داشته باشید کافی است یک فنجان نمک درون وان بریزید و آن را با آب گرم پر کنید. همچنین که با قرار دادن تعدادی شمع در کنار وان آرامش خاصی به شما دست خواهد داد.

تاثیر استحمام بر روی رفع خستگی

درست کردن نوشیدنی انرژی زا:

یکی دیگر از راهکار های ایده آل جهت رفع خستگی در طول روز مصرف نوشیدنی های انرژی زا خانگی می باشد. توصیه می شود به هیچ وجه به نوشیدنی های بیرون عادت نکنید زیرا در حقیقت این نوشیدنی های غیر طبیعی بر مشکلات فیزیکی ما خواهند افزود و به همین خاطر بهتر است خودتان نوشیدنی های انرژی زا درست کنید که هم طعم طبیعی تری دارند و هم در بهبود سلامتی تان اثر واقعی خواهند داشت.

منبع : آرگا

برچسب :

Write a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code